Olimpiai bajnok magyar énekkar

2008. 08. 28.

Olimpiai bajnok lett az Ars Nova Énekegyüttes: a magyar formáció kapta ugyanis a legmagasabb pontszámot az V. Grazi Kórusolimpián, az énekegyüttes kategóriában.

A Musica Mundi nevű zenei szervezet olimpiája az egyik legnagyobb: a világversenyeken általában néhány tucat kórus vesz részt, ezen az olimpián viszont idén 93 ország 441 énekegyüttese mérte össze tudását. 28 kategóriában lehetett jelentkezni, a versenybe bejutott formációk aztán hétfős szakmai zsűri előtt mutathatták meg, mire képesek. A zsűri bronz, ezüst és arany minősítést adhat, a pontszámok alapján pedig kategóriánként egy-egy bajnokot is avat.

Az Ars Nova két kategóriában indult: kortárs zene csoportjában aranyérmesek lettek, az énekegyüttesek között pedig az aranyérem mellett elnyerték a bajnoki címet is. A 35 induló magyar kórus közül a Pécsi Pannon Volán Bartók Férfikara is nyert egy bajnoki címet, bár kategóriájukat (nagy férfikar) egyedül képviselték.

A 18 éve Kecskeméten alakult, 16-18 fős énekkar vezetője, Kiss Katalin azt mondja: fontosnak tartja ezt a díjat, mert az ilyen szakmai megerősítések kellenek ahhoz, hogy továbbra is ugyanolyan lendülettel dolgozzanak, mint eddig. Annál is inkább, hiszen az Ars Nova fenntartó nélkül működik, így a tagok nemcsak szombatjaikat és éves szabadságuk nagy részét áldozzák erre, de sokszor maguk viselik a versenyek költségeit is. (Grazba is csak NKA-támogatással tudtak kiutazni.) És bár a szakma itthon nem ismeri el méltóképpen a teljesítményt, a nemzetközi meghívások (most például Sanghajba, Németországba hívták őket koncertezni) kárpótolják őket.

Kiss Katalin azt mondja, egy ilyen nemzetközi verseny arra is alkalmat ad, hogy szembesüljünk a valósággal: Európában leszálló ágban van a kórusmozgalom, a többi kontinensen viszont most kezd virágzani. Ezt látszik alátámasztani a grazi olimpia végeredménye is: Kína és Dél-Afrika kórusai 3-3, az Egyesült Államok, Japán, Indonézia, a Fülöp-szigetek és Srí Lanka énekegyüttesei 2-2 bajnoki címet szereztek, Dél-Korea, Szingapúr, Izrael, Örményország egyet-egyet - Európából csak Németország, Bulgária, Olaszország és Horvátország kapott egyet-egyet a két magyar bajnoki cím mellett.

Népszabadság • Serfőző Melinda   • 2008. augusztus 28.

MEGOSZTÁS

További hírek

2024. 07. 20.
Az Ephemere formáció alapítói egy női alkotópáros: Caussanel Izabella és Orbay Lilla. Kompozícióik a huszadik század első felének jazz és sanzonvilágára, a bárok bensőséges atmoszférájának beidézésére, latinos hangulatra épülnek.
2024. 11. 24.
A 2004-ben alapított Romengo négy kontinens, több mint 30 országában koncertezett, a magyarországi oláh-cigány zenei kultúrát képviselve a legrangosabb világzenei fesztiválokon és koncerttermekben. December 6-án az A38-on ünnepli születésnapját.
2024. 11. 11.
A „Legyen szép és boldog a karácsony” egy nagyszabású, ünnepváró dupla album, amit az alkotók a szimfonikus zenekari hangzás, a könnyűzene, és nem utolsó sorban a karácsonyi dalok
2024. 11. 11.
Idén is lesz Nedves November Fesztivál az Analog Music Hallban november 21-én, csütörtökön este a Mohai Tamás Band, a Ragazzi Razzi és a Syl Mohai Trió közreműködésével. Mindhárom zenekarnak a közelmúltban jelent meg új albuma. 
2024. 11. 10.
Egy gitár, két-három gitár - ok, de ennyi? Annak ellenére, hogy a gitár az egyik népszerű hangszer, ilyenfajta felállással ritkán találkozunk. A díjakat nyert, külföldöt bejárt együttes lemeze a Dalok.hu terjesztésében jelenik meg.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink