Lehet, hogy nem sokan tudják, de a pártpolitikától teljesen független Civil Rádió (budapesti vételkörzetben FM98.0 – interneten www.civilradio.hu) az egyik „legmagasabb komoly jazztartalmú” adó az országban. Számos élvonalbeli jazz-zenész (Deseő Csaba, Friedrich Károly, Gayer Ferenc, Juhász Gábor, Matthew Mitchell, Sárközy Fanni, Szalóky Béla, Szendőfi Balázs) és jazz-szakértő vagy kritikus (Kerekes György, Pallai Péter, Zipernovszky Kornél) készített vagy készít mindmáig műsort ennek a közösségi rádiónak. Sőt, jazzműsorokat készít ott a kiváló hangmérnök Honéczy Zoltán és, érdekes módon, a Bach szakértő Tallér Gábor is.
A hangsúlyosan non-profit Civil Rádió jóformán nem kap már támogatást a fennmaradáshoz, továbbá a jövő évben lejár a frekvencia engedélye, melynek megújítását nagymértékben megkérdőjelezné, ha már annak előtte – anyagi okokból – megszűnne sugározni. Amikor ennek az áldatlan helyzetnek híre ment, megmozdult a magyar jazzvilág, hogy kisegítse a bajba jutott rádióadót. Eddig már a következő nagyszerű zenészek ajánlották fel, hogy ingyen játszanak egy, a Civil Rádió javára szervezendő jótékonycélú koncerten: Babos Gyula, Balázs Elemér, Balázs József, Barcza Horváth József, Bágyi Balázs, Berkes Balázs, Borbély Mihály, Hajdú Klára, Horváth Balázs, Oláh Kálmán, Rozsnyói Péter, Soós Márton, Szabó Dániel, G. Szabó Hunor, Szakcsi Lakatos Róbert, Szendőfi Balázs, Szőke Nikoletta, Vig Tommy és Vukán György. A lista még nem teljes.
A Civil Rádió a Fonó Budai Zeneházból működik, amely a magyar etno-jazz egyik szentélye. A Fonó többségi tulajdonosa, Lukács József, aki mindig is nagyon sokat tett és tesz a zenéért bérmentesen felajánlotta a Fonó koncerttermét szeptember 17-re, egy szombati napra. A szombati nap általában a jazz zenészek legjobb kereseti lehetősége a héten. Ennek jegyében még inkább értékelhető a felajánlás. Még sokkal többen jöttek volna, ha aznapra nincs már előre lekötött fellépésük. Baló István, a világhírű Dresch Quartet dobosa az utóbbi kategóriába tartozik, de ő mindenképpen akart segíteni a Civil Rádión és 10.000 forintot utalt át a küszködő közösségi adónak. A támogatók pártállása, világnézete javarészt ismeretlen a nyilvánosság előtt és ez magánügyük kell, hogy maradjon. De jó néhányukról szűk körben tudni, miként látják a világot és az a szívderítő, hogy minden féle és fajta felfogású művész vállvetve tevékenykedik a Civil Rádió megmentésén. Mint ahogy az évek során a Civil Rádióban is a többszáz, gyakran egymásétól eltérő, sőt egymáséval szögesen ellentétes nézeteket valló munkatárs is megtanult együtt dolgozni a közös cél, a hallgató kiszolgálása érdekében. A rádió, nevéhez híven, a civil társadalom régóta hangoztatott és óhajtott kifejlődésének egyik csírája. Ezt tanusítja az ott és érte dolgozók sokszínűsége is.
Jazz zenészek a Civil Rádióért
2011. 07. 29.