A Samsung megkezdte a korábban beharangozott, a Google által kifejlesztett Chrome OS operációs rendszeren futó netbook számítógépek értékesítését Németországban. A Chrome OS a Google Chrome internet böngésző alapján kifejlesztett leegyszerűsített operációs rendszer, amely másodpercekkel a bekapcsolás után üzemkész állapotba hozza a számítógépet, a gyártók állítása szerint gyorsabban, mint a Windows, Mac OS vagy Linux operációs rendszerek.
A Chromebook számítógépeknél a programokat nem az operációs rendszer, hanem a böngésző nyitja meg. A Samsung Chromebook wifi-kapcsolattal 400 euróba kerül, mobiltelefon UMTS modemmel együtt pedig 450 euróba. A tajvani Acer néhány héten belül mutatja be a saját kisebb és olcsóbb Chromebook modelljét.
A Chromebook használatához állandó internet kapcsolatra van szükség, mivel a gép számítógépes „felhőben” futtatja az alkalmazásokat. A gép egy virtuális felületen Windows programok futtatására is képes. A Google hónapokon belül lehetővé teszi olyan alkalmazások, mint a Gmail, a Googlemail, a Google Docs internet kapcsolat nélküli használatát is.
A gép nem rendelkezik hagyományos merevlemezzel, az adattárolási feladatot a gépben Flash-memória áramkörök látják el. Az SSD tárolókapacitása azonban mindössze 16 Gigabyte.
A Chromebooktól elsősorban a vállalati és az oktatási piacon remélnek sikereket, mivel a gép karbantartása olcsó és egyszerű, a biztonsági- és programfrissítések telepítésével a felhasználónak nem kell törődnie.
Itt találasz egy bemutatót az új csodagépről.
Ugyanakkor szakemberek már támadják a világmegváltónak kiáltott fejlesztést, hangsúlyozva azt, hogy a web soha nem lesz elég jó az összes szükséges alkalmazás futtatására.
Egy másik csodafejlesztés - a gépeléssel tölthető laptopok.
A nanotechnológiai kutatások fejlődésével három éven belül megjelenhetnek a billentyűzet használatával elektromos áramot termelő laptopok - közölték a melbourne-i RMIT egyetem kutatói, akik a piezoelektromosságban látják a megoldást.
A piezoelektromosság olyan elektromos jelenség, amelynek során bizonyos anyagokban nyomás hatására elektromos feszültség keletkezik. Ezen az elven működnek például a gázgyújtók.
Az Advanced Functional Materials című szakfolyóiratban publikált kutatás szerint az ausztrál kutatók ezt a jelenséget ötvözték a mikroprocesszor gyártásnál alkalmazott vékonyfilm technológiával. A filmeket futócipőbe telepítve mobiltelefonok, billentyűzetbe építve pedig a számítógépek töltésére lehet használni.
Madhu Bhaskaran, a tanulmány társszerzője elmondta, hogy a technológia finomításával olyan tartós áramforrásokat készíthetnek, amelyek a vérnyomás segítségével a szívritmus-szabályozókat is tölthetik.
A piezoelektromos filmek fejlesztése azonban még nem tart ott, hogy elegendő energiát termeljen a mai laptopok ellátásához. Ezzel a technológiával jelenleg csupán a kívánt energia egytizedét képesek előállítani. A következő lépés a hatékonyság növelése, amely – Bhaskaran szerint – három év alatt sikerülhet.
Forrás: Kreativ.hu, Infoworld.com