Hivatalosan nem tudható, mi lesz a Benczúr Ház sorsa, az viszont tény, hogy a művelődési háznak június végéig el kell hagynia az épületet.
Mint azt korábban megírtuk, az 1931 óta a postások művelődési házaként működő intézmény tulajdonképpen megszűnik a hónap végén, mivel az ott működő Postai és Távközlési Művelődési Alapítvány harmadik alapítója, a Magyar Posta is megvonta az eddigi évi 60-70 millió forintos támogatást (a másik két alapító, a Magyar Telekom és az Antenna Hungária már az elmúlt években megtette ezt). Ezenfelül Szilágyi Maja igazgatót tavaly ősszel a posta egy levélben értesítette arról, hogy június végéig ki kell költözniük.
Így megszűnik az évi több száz nívós kulturális, többnyire zenei eseményt szervező művelődési ház, és bizonytalanná válik az 1902-ben alapított Erkel Ferenc Zeneiskola és Jazz-zeneművészeti Szakközépiskola sorsa is. A ház fenntartott egy százezer kötetes, országszerte 22 fiókot működtető könyvtárat, amely hálózat most szintén megszűnik.
A bezárással kapcsolatos kérdéseinkre a Magyar Posta sajtóosztályától írásban kaptunk választ. Azt írták: ezentúl más formában kívánják támogatni dolgozóik művelődési, oktatási igényeit, hiszen azok az elmúlt közel húsz évben lényegesen megváltoztak, ezért postások ritkán látogatják a Benczúr Házat. A vidékieknek erre nincs is lehetőségük, a zeneiskolába pedig nem járnak postásgyerekek. Szász Katalin kommunikációs igazgató az MTI-nek nemrég azt is hozzátette, hogy a könyvtárba se járnak postások. Szilágyi Maja viszont azt mondja: csak április óta tíz eseményre (esküvőre, érettségi találkozóra stb.) vették igénybe postás dolgozók (vidékről is) a házat; az eredetileg sem csak postásgyerekeknek alapított zeneiskolában jelenleg négy postásgyerek tanul (kedvezményesen); és csak a pesti könyvtárnak 140 beiratkozott postás tagja van. Mindemellett a Magyar Posta az elmúlt két hónapban kilenc hivatalos eseményét tartotta az épületben.
A zeneiskola és a könyvtár sorsát firtató kérdésünkre azt a választ kaptuk, hogy minden törvényi kötelezettséget figyelembe véve tárgyalások folynak elhelyezésükről. Így a köteteket befogadja más intézmény, és mindenki, aki már elkezdte a szakközépiskolát, befejezheti tanulmányait. Szilágyi Maja szerint ez azt jelenti, hogy a vidéki fiókkönyvtárak megszűnnek, a zeneiskola egyes részei pedig más intézményekbe olvadnak bele.
Arra is rákérdeztünk, mi lesz az épület sorsa. Erre azt a választ kaptuk, hogy nincs közös, egyhangú tulajdonosi döntés, továbbá, hogy a Matáv (Magyar Telekom) 2004 óta megpróbálta értékesíteni a saját tulajdonrészét (47,5 százalékot).
Egy biztos: a ház júliusra kiürül, és a tulajdonosok nem jelezték, hogy továbbra is kulturális célra szeretnék használni az épületet. Szilágyi Maja azt mondja: ők az eddigi, évi 60-70 milliós fenntartói támogatással továbbra is a korábbi színvonalon tudnák működtetni a házat, hiszen az évi 230-240 millió forintos költségvetés hiányzó részét mostanáig is kigazdálkodták. Erre azonban úgy tűnik, nem lesz többé módjuk. Most már csak abban bíznak, hogy a több mint százötven művész által aláírt tiltakozás hatására a tulajdonosok meggondolják magukat.