A népdalénekesnő tavaly indított útjára egy négylemezes sorozatot Gyógyító hangok címmel. Ennek első darabja volt az Égi hang, második pedig a most megjelent Belső hang. Néprajzkutatóként már régen tisztában volt azzal, hogy az ősi népek gyógyításra is használták az éneklést, a dallamokat: többnyire a nők adták át egymásnak ezt az ösztönös tudományt.
- De meg kellett érnem arra, hogy elkészíthessem a lemezt, hiszen ez hatalmas kitárulkozás a részemről. Csupán egy-egy hangszer kísérete mellett énekelek népdalrészleteket, eszszenciává nemesedett hangokat, amelyek tulajdonképpen a csendhez vezető utat jelentik - mondja. Konta Ildikó pedig hozzáteszi: a zene valóban hatással van a szervezetünkre, hiszen minden sejtünknek, szervünknek megvan a saját rezgése, amelyet képes befolyásolni. Például kiválóan lehet oxigénhiányos gyerekeket fejleszteni a zene segítségével, Mozart és Bach muzsikája pedig serkentőleg hat az agyműködésre. És akkor még nem beszéltünk arról, mekkora segítség lehet a személyiségfejlesztésben, a tanulási képességek növelésében.
Egyelőre azonban még nem sikerült szakmásítani a tevékenységet, ezért csupán alig néhány zeneterapeuta dolgozik Magyarországon, ki-ki a saját szakterületén (gyógypedagógia, orvostudomány, pedagógia) belül alkalmazza a zene, az énekhang erejét. Pedig a megfelelő képzés, szakmai kontroll elengedhetetlen lenne.
Addig viszont, ameddig sikerül elérni, hogy például a kórházak csecsemőosztályain egy képzett zeneterapeuta asszisztens is dolgozzon, maradnak a gyógyító hangokra építő lemezek. Vagy épp a Belső hang bemutató koncertje a Művészetek Palotájában, december 21-én.
Népszabadság • Serfőző Melinda • 2007. november 28.
Népszabadság • Serfőző Melinda • 2007. november 28.