A Magyar Jazz Ünnepe!

2009. 03. 18.
  A  tavaly nagy sikerrel megrendezésre kerülő Magyar Jazz ünnepébe, idén már több vidéki város is bekapcsolódik (Nyíregyháza, Pécs, Győr, Tata, Nagykanizsa, Miskolc, Sopron, Dunaújváros, Kiskőrös, Székesfehérvár, Mátészalka), míg a határon túli településeken március 17-e és április 15-e között rendezik meg a koncerteket, a budapesti és a magyarországi vidéki helyszínekhez igazodva. A teljes program egyéb iránt megtalálható a Magyar Jazz Szövetség honlapján, a www.jazzszovetseg.hu címen.
  A háromnapos fesztivál program kínálata túlnyomó részt a hazai jazzélet meghatározó személyiségeit öleli fel, de a neves, már jól ismert zenészek mellett bemutatkozhatnak a fiatalok is, így a fesztivál zárónapján, szombaton a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszékének Bigbandje játszik László Attila vezetésével.  A „nagy öregek” közül hallható lesz például a többhónapos külföldi tartózkodás után ismét itthon fellépő Oláh Tzumo Árpád zongorista vagy a Nigun zenekar, de egy izgalmas Balázs Elemér Group koncerttel sem maradnak adósok a szervezők, hogy a záró koncerttel a méltán híres László Gárdony, a bostoni Berklee Egyetem jazz tanszékének professzora adjon egy kis ízelítőt a jazz világának legizgalmasabb területeiről, aki nem mellesleg workshopot is tart a fesztivál elején.
  A Magyar Jazz Ünnepe igazi ünnepléssel kezdődik: március 19-én 19 órakor adják át a Magyar Jazz Szövetség vezetői a Szabó Gábor Jazz Életműdíjat, amelyet ezúttal Csepregi Gyula szaxofonos vehet át a Budapest Jazz Clubban. Csepregi Gyula a hazai jazz meghatározó egyénisége, ötszörös Emerton-díjas, számos nemzetközi díjjal elismert előadó. Megkapta például a Montreaux-i Jazz Fesztivál legjobb szólistájának járó díjat, a Hágai Fesztivál különdíját, a Finn Rádió Nívódíját, a norvégiai EBU Fesztiválon a Kiemelkedő szólista elnevezésű díjat. Tagja a nemzetközi All Stars zenekarnak, amelyben Mike Stern gitározik, Dave Samuels vibrafonon játszik, Russel Ferrante zongorázik, a legendás Weather Report együttes tagja, Alex Acuna dobol. A Szabó Gábor Jazz Életműdíjat a Magyar Jazz Szövetség alapította 1992-ben, a szakmai elismerést a tagság titkos szavazása alapján évente ítélik oda. Az első díjat 1992-ben Kovács Gyula posztumusz kapta meg, majd Gonda János, Szakcsi Lakatos Béla, Kőszegi Imre, Garay Attila, Lakatos Ablakos Dezső (posztumusz), Berkes Balázs, László Attila, Vukán György, Tomsits Rudolf, Babos Gyula, Berki Tamás, Bontovics Kati, Friedrich Károly vehette át az életműdíjat, Jávori Vilmos posztumusz kitűntetett volt. Tavaly a nagyszerű zongorista-zeneszerző, Oláh Kálmán kapta meg az elismerést. A Magyar Jazz Szövetség új elismerést is alapított: a Pernye András Díjat fotóművészeti, kritikai, újságírói, kiadói, koncertszervezői és egyéb, a jazzélet érdekében végzett, kiemelkedő tevékenység elismeréséért veheti át évente egy valaki, a tagság jelölései alapján. A szövetség közgyűlésén a tagság titkos szavazással döntött arról, hogy első alkalommal Maloschik Róbert veheti át az elismerést a Magyar Jazz Ünnepe nyitó estjén.
  Azoknak, akik kevésbé ismerik a hazai jazz életet történeti bontásban érdemes tudni, hogy a Magyar Jazz Szövetség 1990-ben alakult, s még abban az esztendőben, majd az utána következő években is megrendezte a Magyar Jazz Ünnepét. A fesztivál később – egy évtized elteltével – más rendezvények keretében élt tovább. 2007 márciusában aztán a Magyar Jazz Szövetség ismét önálló fesztivált szervezett, s a siker után az idén is megrendezi a Magyar Jazz Ünnepét. A helyszín az idén a Budapest Jazz Club, itt mutatkozhatnak be a fiatalok is, a Bartók Béla Jazz Zeneművészeti Szakközépiskola, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz tanszakos hallgatói.
 
2009. március 19-20-21.
Budapest Jazz Club  (Budapest, VIII. ker. Múzeum utca 7.)
MEGOSZTÁS

További hírek

2024. 07. 20.
Az Ephemere formáció alapítói egy női alkotópáros: Caussanel Izabella és Orbay Lilla. Kompozícióik a huszadik század első felének jazz és sanzonvilágára, a bárok bensőséges atmoszférájának beidézésére, latinos hangulatra épülnek.
2024. 11. 24.
A 2004-ben alapított Romengo négy kontinens, több mint 30 országában koncertezett, a magyarországi oláh-cigány zenei kultúrát képviselve a legrangosabb világzenei fesztiválokon és koncerttermekben. December 6-án az A38-on ünnepli születésnapját.
2024. 11. 11.
A „Legyen szép és boldog a karácsony” egy nagyszabású, ünnepváró dupla album, amit az alkotók a szimfonikus zenekari hangzás, a könnyűzene, és nem utolsó sorban a karácsonyi dalok
2024. 11. 11.
Idén is lesz Nedves November Fesztivál az Analog Music Hallban november 21-én, csütörtökön este a Mohai Tamás Band, a Ragazzi Razzi és a Syl Mohai Trió közreműködésével. Mindhárom zenekarnak a közelmúltban jelent meg új albuma. 
2024. 11. 10.
Egy gitár, két-három gitár - ok, de ennyi? Annak ellenére, hogy a gitár az egyik népszerű hangszer, ilyenfajta felállással ritkán találkozunk. A díjakat nyert, külföldöt bejárt együttes lemeze a Dalok.hu terjesztésében jelenik meg.
Iratkozz fel hírlevelünkre és elsőként értesülj a legújabb megjelenésekről, olvass exkluzív zenei híreket és interjúkat, hallgasd meg podcastunkat!

Támogatóink

Partnereink