A projekt célja a magyar, magyarországi kisebbségi, nemzetiségi népzenei alapokon nyugvó de XXI. századi formában megújított zenei kultúra (fiatal tehetségek felkutatásán, felkarolásán keresztül) modern televíziós formában történő bemutatása, kiegészítve tánc és divat valamint minőségi show és látvány elemekkel, bevonva a hazai szakmailag elismert énekes előadókat. Céljuk a hazai kulturális gyökerekből, alapokból építkező és azt megújító - országszerte széles rajongó táborral rendelkező – zenei / tánc kultúra minőségi - populáris formában történő bemutatása, fiatal tehetségek felkutatása televíziós műsor keretében.
Az országot 5 magyar népzenei és néptánc dialektusnak megfelelő tájegységre bontottuk, melyek részben a tradicionális gyökerek bemutatását, másrészt a tájegységek hagyományából merített és azt XXI. századi formában feldolgozott kulturális termékek és képviselőik megjelenítését teszik lehetővé. Az 5 tájegységet 5 város képviseli (Szeged, Pécs, Debrecen, Győr, Miskolc).
Az ún. dialektusok szerinti országrészek (a tradicionális hagyományok fejlődéséhez igazodva) átlépik az országhatárokat, így az adott városok – bemutatkozásukkor - a vonzáskörzetek nemzetiségi kultúrájából is merítenek.
2009-ben tervezetten novemberben kerül sor 1-2 nagyszabású gála-döntő megszervezésére, mely a 2008-hoz képest alapvetően a zenei kínálatra fókuszál, de kiegészül tánc és divatelemekkel. Az előzetesen meghirdetett zenei pályázaton induló pályázók – illetve azok közül a második fordulóba jutottak – alkotják a zenei kínálatot. Az országhatáron túli merítés bővíti a fiatal tehetségek felfedezésének lehetőségét. A televíziós döntőbe bejutott zeneműveket énekes sztárok éneklik el, mely a tavalyi programhoz képest (ahol a sztárok alapvetően táncoltak) szélesíti a tehetségek bemutatásának lehetőségét. A fiatal felfedezetteket a döntőben összeházasítjuk a neves „öregekkel”, mely egyrészt a generációk és különféle stílusok találkozását (közös zeneszerzés és zenélés) és a fiatalok bizonyos mértékű felkarolását is eredményezi.
A televíziós döntőben a zene – tánc – énekesek alkotta produkciók versenyén kívül az őket (tájegységenként) képviselő városok is „versenyeznek”, miközben a kisfilmek és riportok révén lehetőség nyílik az adott városok, országrészek kulturális életének, kulturális kínálatának bemutatására.
A produkciókat szakmai zsűri értékeli, a sorrend a pontszámok alapján alakul ki. A döntő(k)et kiegészíti 5 30-40 perces film, döntőt megelőzően levetítve napi szinten, mely az adott városok nagy éves rendezvényein kerül rögzítésre, ahol felelevenedik a 2008-as örömtánc (mint fellépő produkció, mely betekintést ad a város és vonzáskörzetének a témához igazodó kulturális életébe, megszólaltatja a helyi kulturális élet szereplőit és műélvező közönségét.
További információ:
www.orom-tanc.hu