'A cigányok tiszta szívvel és nyitottan állnak hozzám és én is hozzájuk, a nem cigányok általában gyanakodva és ellenségesen - az én dolgomat is nehezítve' – Mester Sándor.
Dalok.hu: Honnan jött a „Concert for roma” ötlet?
Mester Sándor: Évek óta játszom olyan helyeken, hova nem jut el a klasszikus zene. Magyarországon a cigányok lakta településeire sem jut el, ezért gondoltam arra, hogy csinálok egy turnét és - hála a támogatómnak, azOpen Society Foundations-nek - ez valóra tudott válni.
Dalok.hu: Nem féltél attól, hogy a megcélzott réteg nem lesz vevő a klasszikus gitáros előadásaidra?
Mester Sándor: Nem gondoltam semmit, nem szoktam, inkább ilyenkor várom a koncerteket, és izgalom van bennem, mint minden turné előtt vagy minden olyan projekt előtt, amit még nem csináltam. A cigány kultúrának egyébként szerves része a gitározás.
Dalok.hu: Mik a tapasztalataid a már megtörtént koncertek után? Más a fogadtatás, mit amit előzetesen képzeltél?
Mester Sándor: A tapasztalatom 10 koncert után az, hogy a cigány gyerekek és felnőttek nyitottak, hálásak és érdeklődőek. Koncertek után, ha tehetem mindig ottmaradok egy kicsit és beszélgetünk, gitározunk együtt. Tegnap három koncertem volt Mátészalkán, az egyik tinédzser korú állami gondozott gyerekeknek. (A gyerekek cigányok és nem cigányok voltak.) Ölelgettek koncert után, fotózkodtunk , megtanítottam több srácnak, hogy hogyan kell fogni az a-mollt meg a C-dúrt. Az egyik srác elkérte két használt húromat emlékbe, öten pakolták össze a cuccaimat, és végig azt kérdezték, hogy mit segíthetnek, a kocsiig kísértek és pakoltak helyettem. Nem akartak elengedni. Meghatóan ragaszkodtak. Általában folyamatosan segíteni akarnak nekem - és ez nem szokott jellemző lenni a koncertjeim után... A helyi cigány vezetők, aktivisták elképesztő és fáradtságos munkát végeznek azért, hogy a gyerekeknek jobb élete legyen - a mai magyar valóságban szinte lehetetlen küldetésként.
Dalok.hu: Hol léptél fel eddig, mi maradt meg benned?
Mester Sándor: Edelény, Szendrőlád, Perkupa, Olaszliszka, Kazincbarcika, Bódvaszilas, Csegöld, Abaújkér és Mátészalka. Néhány helyen napi több koncert is volt. Mindegyik élénken él bennem. Nagyon nehéz sorsban élnek cigány emberek Magyarországon, a többségi társadalom az éhen-halást és a nyomort is irigyli tőlük. Szívszorító életsorsok vannak az országon belül, aminek "jó esetben" csak hátat fordít a többség, rossz esetben a diszkrimináció legkülönfélébb - egészen az emberölésig! - variációi is megjelennek. A cigányok tiszta szívvel és nyitottan állnak hozzám és én is hozzájuk, a nem cigányok általában gyanakodva és ellenségesen - az én dolgomat is nehezítve -, de volt persze szerencsére kivétel. A világon változtatni nem tudok, de abban hiszek, hogy egy kevés szeretetet, kultúrát, örömet tudok adni gitározásommal - ezen a turnén nem csak a kultúrmisszióról van szó, ez nekem is közben derült ki...
Dalok.hu: Mik a további terveid?
Mester Sándor: Áprilisban indul egy Bakfark-Bartók nevű turném Szlovákiában, Ukrajnában, Romániában és Szerbiában a magyar kisebbség és a helyi lakosok számára. A Bakfark-Bartók sorozat támogatója az NKA. Bakfark Bálint, aki az első magyar Európa-szerte elismert (reneszánsz) zeneszerző és lantos volt és Bartók Béla műveiből fogok játszani. Egy komoly, embert próbáló sorozat lesz - ezt is igen nagy izgalommal várom! - iskolákban, művházakban stb. fogok játszani. Van az a mondás, hogy "Nem az legény, aki üti, hanem az, aki állja!" - ez a mondat e két turné kapcsán ez többször eszembe jutott az elmúlt hetekben..
A koncertekről készült videókat itt http://concertforroma.blogspot.com megtekinthetitek